پیچ و مهره

پیچ و مهره

پیچ و مهره برای اتصال و محکم کردن دو قطعه با جنس یکسان و یا دو متریال با جنس متفاوت به کار می رود.

در ظاهر یک استوانه است که دارای رزوه های مارپیچی به دور آن به طور کامل و یا نیمه می باشد.

پیچ ها دارای یک سر به اشکال مختلف هستند که برای پیچاندن پیچ توسط انواع پیچگوشتی، آچار و . . . می باشد و از بدنه پیچ بزرگ تر است و بر روی ساقه پیچ سوار است.

انواع پیچ تقریبا در تمامی صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارند. پیچ ها دسته بندی های مختلفی دارند و بر اساس ظاهر و سایر مشخصات در سایت ها و یا مغازه های پیچ و مهره فروشی دسته بندی می شوند.

انواع سر پیچ

سر پیچ نیز بر اساس استفاده دسته بندی می شوند :

 • سر پیچ مخفی : برخی پیچ ها به طور کامل در قطعه کار فرو می رود و با سطح صاف و یکدست می شوند. سر مخفی غالبا به شکل تخت می باشد.
 • سر پیچ نیمه گرد : که در مواردی به کار می رود که نیازی به سطح صاف نیست. نوعی از سرگرد هست که واشردار می باشد و برای اتصال ورق های فلزی کاربرد دارد.
 • سر پیچ ذوزنقه ای : که سطح حامل پیچ را افزایش می دهد.
 • سر پیچ های شش گوش : نیز از از انواع سری می باشند.

انواع پیچ و کاربرد های آن

 • 1. پیچ چوب

یکی از پیچ های پر کاربرد، پیچ چوب می باشد. پیچ چوب نیمه رزوه و با رزوه بزرگ با فاصله زیاد می باشد که برای متصل کردن انواع چوب، ام دی اف و فایبرگلاس کاربرد دارد.

بخشی که رزوه ندارد برای لغزیدن به داخل قطعه رویی می باشد.

سر پیچ در پیچ چوب دارای اشکال تخت، گرد یا بیضی هستند.

رنگ این پیچ ها نقره ای یا زرد هستند و دارای پوشش زینک یا استیل استنلس هستند. پیچ چوب باید استاندارد DIN 7997 داشته باشد.

 • 2. پیچ ماشین

یکی دیگر از پیچ های کاربردی به پیچ ماشین معروف است.

این مدل پیچ در طول ساقه به طور کامل رزوه دارد و با مهره استفاده می شوند. پوشش این نوع پیچ از زینک می باشد.

سایزهای کاربردی این نوع پیچ شامل 8×32، 6×32، 10×32، 10×24 می باشد. پیچ ماشین باید استاندارد DIN7985 باشد.

 • 3. پیچ نوک بر

پیچ نوک بر نیز یک نوع پیچ شبیه به پیچ ماشین است در سر آن ها یک بریدگی دارد. این نوع پیچ برای جایی که برای بستن پیچ به گشتاور بالا نیاز است کاربرد دارد.

 • 4. پیچ فلز

پیچ فلز که برای اتصال فلزات، ورق های فلزی و در برخی موارد پلاستیک و فایبرگلاس به کار می رود.

پیچ فلزی برای اتصال فلز به چوب بسیار کاربردی می باشد چرا که این نوع پیچ رزوه های ریز با فاصله های کوتاه و در کل طول ساقه پیچ دارد.

پیچ فلز با سرهای دوسو، چهارسو، واشردار در بازار موجود می باشند. پیچفلز باید استاندارد DIN7981 داشته باشد.

 • 5. پیچ نوک مته ای

یک مدل پیچ، شبیه پیچ فلز نیز وجود دارد که دارای سری به صورت مته می باشد تا هنگام سوراخکاری راه خود را باز کند و به پیچ نوک مته ای شناخته می شود.

پیچ نوک مته ای از جنس استیل می باشد و در برخی برندها پوشش زینک دارد. سر این نوع پیچ شش گوش می باشد و گاها در مدل واشردار هم کاربرد دارند. پیچ نوک مته ای باید استاندارد DIN7504 داشته باشد.

 • 6. پیچ شش گوش

در صنایع، پیچ شش گوش از همه پیچ ها پر کاربرد تر است. پیچشش گوش دارای سری به شکل شش ضلعی می باشد و برای باز و بسته کردن آن از آچار یا آچار فرانسه استفاده می شود.

این پیچ هم در شکل تمام رزوه و هم در شکل نیمه رزوه کاربرد دارد. در برخی مدل های این پیچ، پوشش خشکه، استیل و گالوانیزه به کار نمی رود. این نوع پیچ باید استاندارد DIN933 یا DIN931 داشته باشند.

 • 7. پیچ بار

نوعی از پیچ که در جایی که به علت حرکت و تکان، ارتعاش ایجاد می شود و امکان دارد پیچ از جای خود بیرون بیاید، استفاده می شود، پیچ بار می باشد که یک سر نیم حلال دارد و در زیر آن از داخل دارای یک بخش مربعی است که کامل در کار فرو رود تا در زمان ارتعاش، پیچ باز نشود.

 • 8. پیچ لگ (lag)

پیچ لگ (lag) از نظر ظاهر شبیه پیچ چوب است اما سر آن شش گوش یا چهارگوش است و در انتها به شکل مخروطی رزوه شده است.

پیچ لگ برای متریال پایه ای که برای بستن پیچ با گشتاور بالا نیاز دارد و در صنایع ساختمانی و چوبی به کار می رود. استاندار این پیچ DIN571 می باشد.

 • 9. پیچ آلن یا سوکتی

یک مدل پیچ هست که سر شش گوش و آلن خور دارد. برای باز و بسته کردن آن باید از آچار آلن استفاده کرد. استاندارد پیچ آلن یا سوکتی باید DIN912 باشد.

 • 10. پیچ مغزی

پیچ های مغزی برای محکم کردن سطوح استفاده می شوند و معمولا به صورت آلن تولید می شوند.

برای مشاهده ادامه مطلب به سایت delgarm مراجعه کنید.