راهنمای جامع خرید روغن موتور

امروزه خرید روغن موتور برای بسیاری از افراد نگران کننده است. خرید بهترین روغن موتور اینجا کلیک کنید انتخاب روغن موتور مناسب برای پیشرانه منجر به سلامت بهتر موتور ، مصرف سوخت کمتر و حتی آلودگی کمتر و بسیاری از هزینه های خودرو خواهد شد.

راهنمای جامع خرید روغن موتور
راهنمای خرید روغن موتور

با کیفیت ترین روغن موتور

 

مایعات نقش بسیار مهم و حیاتی در ماشین دارند. خرید بهترین روغن موتور یکی از این مایعات مهم روغن موتور نام دارد. عملکرد روغن موتور می تواند: روغن کاری ، خنک سازی ، عدم اصطکاک بین قطعات ، افزایش عمر قطعات ، آب بندی قطعات ، شستشوی قطعات موتور و غیره باشد. لازم به ذکر است که انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو دارای پارامترهای مهمی خرید بهترین روغن موتور است که در این مقاله ما در مورد پارامترها بحث خواهیم کرد.

 

روغن موتور

 

تاریخچه روغن موتور

بهترین روغن موتور 10w40

 

در 6 سپتامبر 1866 ، جان الیس ، آمریکایی ، شرکت خرید بهترین روغن موتور پالایش نفت را تأسیس کرد. دکتر الیس در حالی که قدرت درمانی بالقوه نفت خام را مطالعه می کرد ، از یافتن ارزش دارویی واقعی ناامید شد ، اما از خواص روانکاری بالقوه آن متعجب شد. وی سرانجام مطالعه پزشکی را رها کرد تا وقت خود را به تولید روغن با ویسکوزیته بالا برای موتورهای بخار اختصاص دهد و سپس از ترکیبات ناکارآمد روغنهای چرب و چربی های حیوانی برای خرید بهترین روغن موتور تولید روغنهایی استفاده کند که در دماهای بالا به طور م operateثر کار کنند.

 

روغن موتور

 

عوامل مهم در انتخاب روغن موتور

 

1- ویسکوزیته یا SAE

 

انجمن مهندسان خودرو یک سیستم کد عددی خرید بهترین روغن موتور برای درجه بندی روغن موتور با توجه به خصوصیات ویسکوزیته آنها ایجاد کرده است.

کدهای روغن موتور

 

 

 

این کد به دو صورت است ، اول روغن موتور یک خرید بهترین روغن موتور درجه یا درجه ای که برای شرایط آب و هوایی مناسب باشد ، یعنی فقط یا در شرایط آب و هوای گرم یا در شرایط هوای سرد مناسب است که خوشبختانه این روغن موتور منسوخ شده است و جایگزین آن روغن می شود. موتورها چهارفصل یا چند درجه هستند. این نشانگر به شرح زیر نمایش داده می شود.

 

SAE XXWYY دو عدد XX و YY متغیر هستند. اولین عدد XX برای نشان دادن ویسکوزیته روغن در دمای سرد و عدد Y برای نشان دادن ویسکوزیته روغن در دمای خرید بهترین روغن موتور بالا است و کلمه W مخفف Latin به معنای زمستان است.

 

جدول زیر شاخص های SAE را نشان می دهد:

شاخص SAE

بهترین روغن موتور برای tu5

 

توصیه ما به شما این است که سعی کنید شاخص روغن مناسب را برای انتخاب شاخص SAE مطابق با راهنمای خودرو انتخاب کنید ، یا اگر در شهرهای جهان زندگی می کنید ، حداقل مقدار مجازی که می تواند شاخص SAE را تغییر دهد. به عنوان مثال ، اگر روغن موتور پارچه ای شما دارای شاخص ویسکوزیته SAE 10W40 باشد ، خرید بهترین روغن موتور می توان شاخص آن را به عنوان SAE 5W40 انتخاب کرد.

 

شاخص API

 

2- شاخص API

 

شاخص American Petroleum Institute (API) به معنای موسسه نفتی آمریکا است.

 

این شاخص که یک استاندارد خرید بهترین روغن موتور آمریکایی برای نشان دادن درجه کیفیت روغن موتور است ، به عنوان API SX برای خودروهای بنزینی و API CX برای وسایل نقلیه دیزلی نمایش داده می شود. حرف X برای موتورهای بنزینی به عنوان یک متغیر از حروف لاتین A تا N و حرف X برای موتورهای دیزلی به عنوان یک متغیر از حروف لاتین A تا J. استفاده می شود. خرید بهترین روغن موتور هرچه درجه بالاتر باشد ، کیفیت بالاتر روغن است.

جدول روغن موتور مناسب خودرو

 

لیست کامل استانداردهای API برای وسایل نقلیه بنزینی

 

SN: بالاترین سطح کیفیت روغن موتور بنزینی خرید بهترین روغن موتور در استاندارد API برای موتورهای اتومبیل ساخته شده از سال 2011 تاکنون

 

SM: برای موتورهای اتومبیل ساخته شده در سال 2010 و بالاتر

 

SL: برای موتورهای اتومبیل ساخته شده در سال 2004 و بالاتر

 

SJ: برای موتورهای اتومبیل ساخته شده در سال 2001 و بالاتر

 

SH: برای موتورهای اتومبیل ساخته خرید بهترین روغن موتور شده در سال 1994 و بالاتر

 

SG: برای موتورهای ساخته شده از 1989 تا 1993

 

SF: موتورهای بهران در سال های 1980 تا 1988 ساخته شده اند

 

SE: برای موتورهای بنزینی ساخته شده از سال 1972 تا 1979

 

SD: برای موتورهای بنزینی ساخته شده از 1968 تا 1971

 

SC: برای موتورهای بنزینی ساخته شده از سال 1964 تا 1967

 

SB: برای موتورهای بنزینی که بین سالهای خرید بهترین روغن موتور 1930 و 1963 ساخته شده اند

 

SA: روغن پایه و فاقد مواد افزودنی است. برای موتورهای بنزینی ساخته شده قبل از سال 1930.

تفاوت روغن sm با sl

یک نکته بسیار مهم برای خرید روغن موتور این خرید بهترین روغن موتور است که این گرید باید همان مشخصات روغن کالیبره شده در دفتر خودرو باشد. به عنوان مثال ، برای خودرویی با درجه API SG ، استفاده از روغن موتور درجه API SN و بالعکس امکان پذیر نیست.

 

لیست کامل استانداردهای API برای خودروهای دیزلی خرید بهترین روغن موتور

 

CA: حاوی مواد پاک کننده و ضد خوردگی است. مناسب برای موتورهای سبک دیزلی از سال 1940 تا 1950.

 

CB: مناسب برای موتورهای سبک خرید بهترین روغن موتور دیزلی 1949 تا 1960 که از سوخت گوگرد بیشتری استفاده می کنند.

 

CC: حاوی مواد افزودنی پاک کننده و ضد خوردگی خرید بهترین روغن موتور است و از سال 1961 به بعد برای موتورهای سبک دیزلی مناسب است.