درمان جوش های چرکی بعد از کاشت مو

کاشت مو با تمام مزایایی که برای افراد دارد گاهی توام با عوارض است. جوش های چرکی بعد از کاشت مو از جمله این عوارض به شمار می روند. ما در این مقاله به درمان جوش های بعد از کاشت مو می پردازیم.

قابل ذکر است که عوارض بعد از پیوند مو چندان جدی نیستند و معمولا خطری برای سلامتی فرد محسوب
نمی شوند؛ اما برای برخی افراد آزار دهنده هستند.

مراقبت های بعد از درمان از جمله رعایت نکات بهداشتی و مصرف داروها طبق دستورالعمل پزشک نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض بعد از درمان دارند. بسیاری از این عوارض نیز به مرور زمان به صورت خود به خود برطرف می شوند. بدون اینکه نیاز به درمان خاصی باشد.
به طور کلی عوارض پیوند مو از قبیل جوش های کاشت مو جای نگرانی ندارند. در ادامه مقاله مطالب بیشتری در رابطه با این عارضه و راه های درمان آن بیان می شود.

 

جوش های چرکی بعد از کاشت مو

معمولا بیشتر افراد بعد از پیوند مو جوش هایی را به ویژه در ناحیه کاشت تجربه می کنند. به طور معمول بروز جوش ها یک ماه پس از جراحی شروع می شود و حدود چند ماه تداوم پیدا می کند. اینجا محل موهای جدیدی است که در حال شکافتن پوست سر هستند.

معمولا جوش ها به طور خود به خود در مدت ۳ الی ۴ روز رفع می شوند. البته با از بین رفتن یکسری از جوش ها جوش های جدیدی سر باز می کنند. این نوع جوش ها نیازی به درمان ندارند.

جوش های کوچک ناحیه اهدا یا کاشت که پوسته های زرد یا قرمز دارند مشکوک به عفونی یا چرکی بودن هستند. به ویژه اینکه تعداد جوش ها بیش از چند عدد باشد و در ناحیه ای که جوش ها بروز پیدا کرده اند پوست متورم، قرمز، حساس و داغ شده باشد.

تشخیص عفونی بودن این جوش ها به عهده پزشک است. در چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کرد. برای درمان این قبیل جوش های کاشت مو نیاز به آنتی بیوتیک است. گاهی لایه نازک روی جوش ها با استفاده از سوزن های استریل سوراخ شده و مایع داخل آنها تخلیه می شود.

در کلینیک رویان سلامت از تکنیک های جدید کاشت مو برای درمان دائمی ریزش مو استفاده می شود. با توجه به اینکه پزشکان این مرکز درمانی تجربه بالایی در انجام درمان های زیبایی دارند و نیز تجهیزات مورد استفاده برای کاشت مو نیز پیشرفته هستند احتمال بروز عوارض درمانی بسیار کم است.

مهارت پزشک متخصص و امکانات مورد استفاده نه تنها در کیفیت نتیجه درمان بلکه در بروز عوارض نیز تاثیر قابل توجهی دارند. در کلینیک رویان سلامت در صورت مشاهده عوارض بعد از درمان پزشکان از مناسب ترین روش ها برای درمان آنها استفاده می کنند.

 

روش های درمان جوش های بعد از کاشت مو

همان طور که بیان شد اغلب افراد بعد از پیوند جوش های غیرچرکی را تجربه می کنند. این قبیل جوش ها به صورت خود به خودی از بین می روند.

گاهی عدم رعایت نکات بهداشتی و بی توجهی در شستشوی سر سبب بروز شوره سر و افزایش چربی پوست سر می شود. این مسئله احتمال پدید آمدن جوش های چرکی بعد از کاشت مو و کیست های مویی را افزایش
می دهد.

برای درمان جوش های چرکی حتما نیاز به مراجعه به پزشک است. در ادامه برخی اقدامات درمانی برای درمان جوش های بعد از کاشت مو بیان می شوند:

 • استفاده از حوله کمپرس یا اسفنج گرم در ناحیه بانک مو سبب گرم و مرطوب نگه داشتن پوست و افزایش سرعت بهبودی جوش ها می شود؛
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها در صورت صلاحدید پزشک کمک موثری به درمان می کند؛
 • استفاده از محلول کلیندامایسین در صورت تجویز پزشک برای درمان مفید است؛
 • استفاده از ژل و مایع های شستشوی مناسب در درمان آکنه در دررفع جوش های کاشت مو نیز تاثیرگذار است؛
 • محصولات حاوی اسید سالسیلیک یا بنزودیل پروکسید سبب کاهش التهاب و از بین رفتن باکتری ها
  می شود.

 

اقداماتی برای کاهش احتمال بروز جوش های چرکی بعد از کاشت مو

در مبحث کاشت مو و جوش های چرکی توجه به اقدامات پیشگیرنده به اندازه روش های درمانی اهمیت دارد. توجه به نکات زیر در پیشگیری از بروز جوش های بعد از کاشت مو موثر است:

 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک به ویژه آنتی بیوتیک ها در پیشگیری از جوش های چرکی تاثیرگذار است؛
 • رعایت نکات بهداشتی و شستشوی مرتب موها نیز مانع از تجمع چربی و ایجاد جوش های عفونی
  می شود؛
 • از پمادها و لوسیون های توصیه شده توسط پزشک برای شستشوی موها استفاده شود؛
 • از حمام کردن و شستشوی موها با آب داغ خودداری شود؛
 • محصولات بهداشتی حاوی روغن با توجه به افزایش چربی پوست احتمال بروز جوش های چرکی را افزایش می دهند. از استفاده از این محصولات خودداری شود؛
 • به کار بردن ابزارهای حرارتی از قبیل سشوار و اتو و نیز استفاده از رنگ مو سبب افزایش احتمال بروز جوش های بعد از پیوند مو می شود.

علت پیدایش جوش های بعد از کاشت مو

شاید برای شما جالب باشد در مبحث جوش های چرکی بعد از کاشت مو و درمان آنها با دلایل بروز جوش ها نیز آشنا شوید. مهم ترین دلیل بروز جوش های همراه با کاشت مو عبارتند از:

 • رویش موها به سمت داخل در ناحیه کاشت؛
 • خراش های ایجاد شده در لایه های زیرین پوست در اثر رشد موها؛
 • باکتری استافیلوکوک ارئوس: این نوع باکتری در شرایط عادی در سطح پوست وجود دارد. اگر شرایطی ایجاد شود که بر اثر خراش های پوستی به لایه های داخلی پوست نفوذ کند در آن بخش از پوست تکثیر شده و سبب ایجاد جوش می شود؛
 • باکتری پسودوموناس: این نوع باکتری در سونا، جکوزی و استخرهای عمومی وجود دارد. در صورتی که افراد بعد از پیوند مو به این مکان ها روند احتمال آلودگی به این باکتری و بروز جوش ها وجود دارد؛
 • استرپتوکوک: این باکتری که چندان  شایع نیست ممکن است سبب بروز فولیکولیت شود.

 

نتیجه گیری

بروز جوش ها یک ماه بعد از کاشت شروع می شود و چند ماه ادامه پیدا می کند. معمولا جوش های معمولی خود به خود رفع می شوند و جای نگرانی ندارند.

جوش هایی که در تعداد زیاد وجود داشته و پوسته هایی قرمز یا زرد دارند مشکوک به عفونی بودن هستند. در صورتی که پوست ناحیه جوش متورم، قرمز، حساس و داغ شده باشد احتمال چرکی بودن آنها بیشتر است. برای تشخیص قطعی و درمان جوش های چرکی بعد از کاشت مو نیاز به مراجعه به پزشک است.

استفاده از آنتی بیوتیک ها، محلول کلیندامایسین، ژل ها و لوسیون های مورد استفاده در درمان آکنه، محصولات حاوی اسید سالسیلیک یا بنزودیل پروکسید و کمپرس آب گرم از راه های درمان این قبیل جوش ها هستند.

با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

سوالات متداول

در این بخش به برخی از سوالات مرسوم در رابطه با درمان جوش های چرکی بعد از کاشت مو پاسخ می دهیم.

آیا این جوش ها روی نتایج کاشت مو تاثیر منفی دارند؟

خیر- جوش های بعد از جراحی تاثیر منفی در کیفیت پیوند مو ندارند. این نوع جوش ها نوعی عارضه جانبی هستند و در بسیاری مواقع به راحتی با استفاده از اقدامات درمانی برطرف میشوند.

آیا همه افرادی که کاشت مو انجام داده اند شاهد جوش های بعد از درمان خواهند بود؟

خیر- کاشت مو عوارض مختلفی دارد که جوش های بعد از درمان تنها یکی از آنهاست. برخی افراد تنها شاهد تعداد معدودی عوارض خفیف هستند. در برخی افراد نیز شدت عوارض بیشتر است.

جوش های فولیکولیت چه علائمی دارند؟

فولیکولیت یا جوش بعد از پیوند مو شامل نقاط سفید یا برجستگی های کوچک و قرمز در محل پیوند مو است.